BARIATRIA- riešenie pre všetkých?

Čo je bariatria? V skratke, je to chirurgická liečba obezity. Používa sa v prípade, keď v následku veľmi vysokého štádia obezity hrozia vážne zdravotné problémy a je nutná rýchla redukcia váhy. Vysokým štádiom obezity myslím až tretie, posledné štádium.

S touto záležitosťou som sa prvýkrát stretla minulý semester na prednáške. Bolo nám povedané všeličo, ale prednáška odoznela, prednášajúca odišla a na tému bariatria som dlho nenarazila. Až do minulého týždňa, kedy som na praxi v nutričnej poradni spoznala minimálne jedného bariatrického pacienta denne. A vraj to bol ešte slabý týždeň. Ľudia pripravujúci sa na operáciu, ľudia chudnúci po operácii, ale aj ľudia, ktorí túto srandu vôbec nepotrebujú a aj tak o ňu doslova prosíkajú. A posledný typ ľudí je presne dôvod, prečo som sa rozhodla napísať tento článok. Stále mi vŕta v hlave, ako je možné, že sme ochotní niečo také podstúpiť, keď stačí len trošku upraviť jedálniček a začať sa hýbať. Ale o mojom nechápavom ja neskôr. Ešte vám musím trošku objasniť, čo bariatrická chirurgia obnáša.

Krátka charakteristika

Aby sme to vzali od začiatku, existujú štyri základné operačné výkony. Plikácia žalúdka, bandáž žalúdka, sleeve resekcia žalúdka a žalúdočný bypass.  Keď je nutná rýchla redukcia váhy a zlyhajú ostatné, omnoho šetrnejšie spôsoby (zmena životného štýlu, farmakoterapia či návšteva psychológa), voľbou môže byť jedna z týchto chirurgických metód. Nech sa jedná o akúkoľvek z nich, zámer má vždy rovnaký. Je to už spomínaná redukcia váhy a zmiernenie vážnych zdravotných problémov.

Nebudem tu detailne rozpisovať jednotlivé spôsoby. Pre predstavu stačí vedieť toto: bandáž žalúdka– priškrcuje sa jeho vstupná časť, bandáž v podstate evokuje pocit sýtosti. Plikácia žalúdka– cieľom je zmenšenie objemu žalúdka tým, že sa časť jeho steny zahne dovnútra a zvonku sa zošíva. Sleeve resekcia žalúdka– chirurg žalúdok skrátka odfikne (asi tak 70- 80 % jeho objemu) a to, čo zostane, zošije. Žalúdočný bypass– žalúdok sa rozdelí na hornú a dolnú časť. Zatiaľ čo dolná časť aj s kúskom tenkého čreva sú mimo prevádzky, horná časť je napojená na pokračujúce tenké črevo.

Ako na to pred operáciou

Pacient musí v prvom rade absolvovať miliópäťsto vyšetrení, aby bolo isté, že operáciu zvládne. Patrí tam napríklad bežné laboratórne vyšetrenie, EKG, ako aj RTG pľúc, vyšetrenie žalúdka kontrastnou látkou, sono žalúdka atď. Pred operáciou musí mať pacienta pod palcom obezitológ, v prípade diabetu diabetológ, nutričný terapeut či dietológ, psychiater a ďalší, vzhľadom na pacientove problémy.

Keďže to je typ operácie, ktorej následky bude pacient musieť znášať celý život, je nevyhnutné mu XYkrát zopakovať všetky možné komplikácie, ako aj dopodrobna vysvetliť, čo bude nasledovať. Čo sa týka stravy, pacient musí nabehnúť na režim (o ňom nižšie) už dlho dlho pred operáciou, aby to potom zvládal.

Ako na to po operácii

Po zákroku to nekončí, ale iba začína. Prehliadky u doktorov, nutričného terapeuta, rôzne vyšetrenia, merania, váženia musia byť pravidelnejšie ako pravidelné.  Strava je najskôr úplne tekutá a potom kašovitá (asi tak po mesiaci sa prechádza na pevnú stravu), nehovoriac o tom, že jej množstvo sa musí znížiť približne na 1/3. Tým sa dostávam k samotnému režimu, ktorý musí pacient dodržiavať. Aby išlo všetko hladko, treba tak cca 7- 8 mini jedál denne, pravidelnosť, voda doslova po glgoch (žiadne také, že vypiť pol litra vody) a nie v čase jedla, poctivé prežúvanie, pestrosť stravy, aby sa predišlo nedostatku živín, atď.

Čo ma vedie k pooperačným problémom. Jedna vec je nevydarená operácia a druhá je pacient nezvládajúci následky. Tie závisia od konkrétnej metódy, ale povieme si to len tak všeobecne. Hrozí toho celkom dosť. Pacient nie je hladný a nedodrží dávky jedla –> podvýživa. Žalúdok netvorí dostatok žalúdočnej šťavy či enzýmov. Ďalej sa k tomu pridá nedostatočné vstrebávanie a máme tu deficit vitamínov a minerálnych látok. Nedokáže vypiť dostatok tekutín kvôli plnému žalúdku –> dehydratácia. Naopak, neskôr to už psychicky nezvláda a začne sa prejedať, čo vedie napríklad k posunu bandáže. A tak ďalej a tak ďalej, mohla by som písať donekonečna.

Toto je tak neskutočne rozsiahla téma, že mám pocit, akoby som sem nič nenapísala (môj večný problém, vždy musím napísať aj všetky nepodstatné omáčky). Ale snáď ste sa dozvedeli aspoň základné informácie, o čo  mi v skutočnosti aj išlo 🙂 .

A teraz poďme na podstatu celého článku. Už máte akú- takú predstavu o tom, že bariatrická operácia nie je iba bariatrická operácia. A pacienti to vedia, sú informovaní. Napriek tomu to na mňa pôsobí tak, že je to pre väčšinu z nich ideálne riešenie. Zabudnime teraz na ľudí, ktorým hrozia ozrutné problémy ako následok obezity. To je, samozrejme, o inom. Myslím na ľudí, ktorí patria ešte do medzí nadváhy/ začínajúcej obezity a majú zvýšený nejaký ten cukor, cholesterol či krvný tlak. Stačilo by pár kilečiek dolu a tieto hodnoty by boli hneď úplne niekde inde. Lenže vieme, v čom je háčik. Treba pre to niečo urobiť. Obmedziť Snickersky, klobásky či nugetky z Mekáču. Naučiť sa jesť červenú repu a šalát. Vymeniť ten neskutočne lahodný biely chleba za celozrnný. Prestať piť Fantu a Pepsinu (Čože, ja musím piť vodu?!). A, prebohaživého, ešte k tomu všetkému treba zdvihnúť prdelku a ísť sa trošku prejsť.

V porovnaní s týmto sa mnohým ľuďom zdá jednoduchšie ľahnúť chirurgovi pod skalpel a dať si zmasakrovať žalúdok. Aby som uviedla konkrétny príklad… Do poradne prišla pani, ktorá mala niečo nad 80 kíl. Žiadna katastrofa. Keby ste ju stretli na ulici, ani vás nenapadne pomyslieť si, že vyzerá zle. Ona však na nás spustila, že na pohyb a prípravu jedla nemá čas. Schudnúť však chce a na fóre o chudnutí sa dozvedela, že sa vykonávajú nejaké na to určené operácie. Vraj by to bolo pre ňu jednoduchšie. Rozprávanie o rizikách a pooperačnom režime nám odkývala s úsmevom.  Po tom, čo sme jej túto myšlienku okamžite zavrhli, keďže k tretiemu stupňu obezity by sa musela ešte dlho prejedať, odchádzala sklamaná a so slovami, že chudnutie ešte skúsi, ale pravdepodobne to vzdá.

Čím to je? Po dlhom uvažovaní mi z toho skutočne vychádza iba ľudská lenivosť a pohodlnosť. Nedostatok motivácie a odhodlania zavrhujem , keďže tých je k operácii treba hromadu. Neschopnosť predstaviť si reálne následky, až kým sa naozaj nestanú? Pochybujem, na to sme už dosť veľkí. Vraj málo času, financií, možností… Čas sa nájde, keď sa chce. Financie sú argument, ktorý máme tendenciu akceptovať, keďže je to veľmi citlivá téma. Ale verte mi, je to len nepodložená výhovorka. Možno sa to nezdá, ale výmena zeleniny za kvantá čokolády vyjde dobre aj finančne. A možnosti… stačí nám koberec v obývačke a kamarátka ulica, fitko nepotrebujeme.

Možno by sme sa mali zamyslieť nad tým, aké máme priority. Je to naše dlhodobé zdravie alebo aktuálna pohoda? Za mňa jedno zdravie, prosím. A k tomu ma dovedie len a iba zmena spôsobu života (pomaly a po troškách, žiadne extrémy, od toho som už dávno upustila), nie ,,život uľahčujúci´´ chirurgický zákrok (prípadne rôzne ďalšie metódy, ktoré však už nepatria do tohto článku).

Tak a za mňa je to na dnes všetko. Keď narazíte na blbosti, prosím o pripomenutie 😉

Zatiaľ sa majte pekne!

Zuzka

Zdroje:

http://www.bandingklub.cz/

http://is.muni.cz/el/1411/jaro2016/BVLV0422p/um/Vyziva_bariatrickych_pacientu.pdf

https://health.clevelandclinic.org/2015/05/best-diet-advice-for-before-and-after-your-bariatric-surgery/

Reklamy