Vitajte na našom blogu! 🙂

Sme dve nutričné terapeutky Eliška a Zuzka, v súčastnosti tiež spolužiačky a spolubývajúce, ktoré sa rozhodli  založiť pre Vás spoločný blog.

A čo sa na ňom dozviete? No predsa hromadu zaujímavých vecí! 🙂 Predovšetkým sa bude jednať o informácie zo sveta výživy, a to z rôznych pohľadov. Nájdete tu vyvrátené mýty, naše odporúčania, recepty na pokrmy všetkých druhov a chutí, tipy a recenzie na potraviny, zaujímavé knihy, reštaurácie či kaviarne a mnoho ďalšieho. Zúročíme tu tie tri roky štúdia, ktoré sme absolvovali na Lekárskej fakulte Masarykovej univerzity v Brne. A vlastne aj nasledujúce dva, z ktorých však máme ešte vačšiu časť pred sebou 🙂

Spájajú nás síce tri roky štúdia, k výžive sme sa však každá dostali inou cestou (počnúc  už tou do Brna, kam jedna z nás prišla z Jižních Čech a druhá z ďalekej cudziny). Ako to s nami teda bolo? A keď už máme povedať niečo o sebe, čomu sme z oblasti výživy naklonené a čo nás zaujíma? To Vám teraz povieme každá sama za seba 🙂

Zuzka

Niektorí z Vás ma poznajú, niektorí nie. Donedávna, ešte kým sme s Eliškou spojili sily, som totiž písala vlastný blog. Ktorý, povedzme si a rovinu, bol dosť zanedbávaný  (z Nutričného okienka aj pochádza niekoľko prvých článkov, ktoré si u nás môžete prečítať). S Eliškou sme sa ale zhodli na tom, že by mohlo byť fajn zbúchať niečo spoločné. Predsa len, dve hlavy toho dajú dohromady viac (nehovoriac o tom, že bývajú v jednej izbe a môžu si navzájom vyčítať prokrastináciu 😀 ). Okrem iného máme aj akúsi hmlistú predstavu o spoločnej kariére. Ale o tom inokedy 😊.

A čo také by Vás mohlo zaujímať o mne? Možno by bolo fajn povedať, ako som sa dostala k štúdiu, keď sme to už v úvode načali, že áno. On to však vlastne nie je až taký žhavý príbeh, tak iba v skratke. K štúdiu nutričnej terapie som sa v podstate dostala úplnou náhodou. Mala som veľké ambície a veľké reči o tom, ako chcem ísť na medicínu. Presnejšie povedané, ambície a reči preto, lebo som si MYSLELA, že chcem ísť na medicínu. Veci sa však vyvinuli tak, že v priebehu hľadania ,,záchrannej´´ školy som narazila na NUT. A keďže som sa v tej dobe o výživu zaujímala, bola som tejto alternatíve celkom naklonená. Na prijímačky na medicínu som išla s pocitom, že vlastne ani neviem, či ich chcem úspešne spraviť. Alebo som si to iba nechcela priznať. A nie iba sebe, ale aj svojmu okoliu, ktoré nebolo z možnosti B príliš nadšené. Každopádne, medicína sa nepodarila, NUT áno, takže bolo rozhodnuté 😊

Odpoviem ešte na otázku, ako je to so mnou aktuálne. Do akej výživovej oblasti ma to tiahne. Jeden by možno povedal, že po takom čase už budem mať vo veciach jasno. Ale nemám 😀 Aspoň nie tak úplne. Ale viem, že ma zaujíma oblasť prevencie a verejného zdravia, baví ma výživa detí a tehotných žien a športová výživa je tiež fajná oblasť. Na druhú stranu mi čím ďalej tým menej vonia práca v nemocnici. Ako ideál si predstavujem vlastnú nutričnú poradňu zameranú na (doplní Eliška, nech to celé nevytáram iba ja 😀 ) a zároveň akúsi formu práce s deťmi a výživou.

Ešte spomeniem, že ak by náhodou niekoho zaujímali ďalšie rozprávky o mne, môže sa pozrieť sem, starý blog zostane, len nebude aktualizovaný. A už som radšej ticho (koho to baví čítať, nech sa prihlási! 😀 ) a predávam slovo Eliške.

Eliška

Na rozdíl od Zuzky nemám s blogováním předchozí zkušenost, takže rovnou začnu s tím, jak jsem se dostala ke studiu výživy 🙂 V podstatě ani moje cesta nebyla docela jednoznačná. Ještě pár měsíců před posíláním přihlášek na VŠ jsem totiž uvažovala o studiu fyzioterapie (a to dost vážně). V té době jsem ale ještě netušila, že v rámci výuky zabrousíme do biochemie a představa o mém budoucím povolání se začne měnit. Právě poznání základů tohoto předmětu mě přimělo více se zamýšlet nad informacemi z internetu. Vzpomínám si například, že mi (fakt!) dlouho vrtalo hlavou, jak může „cukr vést k okyselení krve“. A na podobné informace jsem narážela poměrně často − nejen na internetu, ale také doma (vlastně už od mala mi, v rámci zdravé výživy, byly ze strany rodičů předkládány nejrůznější tipy ohledně potravin). Výsledkem bylo nakupení mnoha otázek a já čím dál víc chtěla poznat, jak to ve skutečnosti je. Tou dobou jsem se přes blízkou osobu seznámila s tím, kdo je to nutriční terapeut a co obnáší jeho práce. Takže pak už bylo jasné, jakým směrem se budou moje následující kroky ubírat 😊

Během studia jsem nenašla jen odpovědi (případně ponětí o tom, kde je vyhledat), ale také činnost, co mě baví. V současné době můj největší zájem směřuje k výživě v období těhotenství a kojení ♥ a k výživě malých dětí. A jak nakousla Zuzka, líbilo by se nám si v budoucnu otevřít nutriční poradnu zaměřenou právě na tuto skupinu (takže maminky, máte se na co těšit 😊).

Obávám se, že nás čeká ještě dlouhá cesta, než se dopracujeme k cíli. V první řadě máme před sebou 2 roky studia, což nás v současné době dost zaměstnává. I přesto bychom s Vámi chtěli být v kontaktu, a to prostřednictvím tohoto blogu 🙂 Tím Vás také vyzýváme, pokud máte nějaký dotaz, nápad či podnět na článek, tak neváhejte a napište nám. Umožní nám to lépe přizpůsobit obsah Vašim zájmům a je to předpoklad k tomu, aby to bavilo nás i Vás.

Děkujeme! 🙂

E+Z