Ako sa orientovať v informáciách o výžive?

Tiež máte niekedy pocit, že vyznať sa vo všetkých informáciách, ktoré sa na nás z každej strany hrnú, je úplne nemožné? Toľko oblastí a toľko zdrojov ku každej z nich, že jeden by sa z toho zbláznil. Dnes bude reč len o tej „mojej“ oblasti – výžive, ale, povedzme si úprimne, to je komédia sama o sebe.

Výžive sa dnes „rozumie“ každý, to ste si už určite všimli. Za odborníka sa považuje každý, kto dokáže vysloviť termín sacharid a zároveň sa trafí lyžicou do úst. Má svoje názory, „vedomosti“ a presvedčenia, ktoré následne publikuje a vytrubuje do sveta. Či už sa to blíži skutočnosti, alebo nie, výsledok je taký, že máme nepreberné množstvo názorov, ktoré realitu nezahliadli ani z rýchlika.

Vlasy sa mi niekedy stavajú dupkom, keď vidím, akým zdrojom informácií verí moje okolie. XY magazínov, webov a instagramových celebrít, ktoré hlásajú svoje „pravdy“ a verejnosť ich, doslova a do písmena, žerie. Potom sa ale vždy pozastavím a uvedomím si, že chudák laik predsa častokrát nevie len tak zistiť, ktorý zdroj je dôveryhodný a ktorý je úplný bullshit. Len si predstavím seba zápasiac s politikou, dosadím si za to pani xy a výživu a hneď som chápavejšia.

Aj laik sa však môže  naučiť orientovať sa v informáciách o výžive. Aspoň čiastočne určite. Povieme si ako.

Neberte všetko ako fakt

To je asi najzákladnejšia rada. Nepovažovať všetko, čo obsahuje neznáme termíny a znie „logicky“, za sväté. Nie, keď neviete, odkiaľ informácie pochádzajú, kto za nimi stojí, kto je vlastne človek, ktorý tie „fakty“ propaguje. Ktovie, možno si to daný človek tiež niekde prečítal, vyskúšal na sebe a považuje to za overené. Čo má podobnú hodnotu, ako keby sa mu prisnilo.

Treba si uvedomiť, že dnes si naozaj môžeme propagovať hocičo. Preto nie je na škodu trochu pochybovať o každej novej informácii a zisťovať si viac.

Vždy sa zamyslite nad tým, odkiaľ informácia pochádza

Keď narazíte na novú šokujúcu informáciu, spomeňte si na tieto otázky.

  1. Odkiaľ ste info získali? Aký to bol magazín/ web…?
  2. Kto za daným webom (profilom na sociálnych sieťach a pod.) stojí?
  3. Kto stojí za článkom (či iným zdrojom)?
  4. Má článok (iný text, video…) uvedený zdroj, z ktorého informáciu čerpal?

Toľko všelijakých webov strieľa množstvá článkov na všemožné témy, pričom sa nedokážete dopátrať, kto článok písal, kde ten človek nabral informácie, kto web vlastne spravuje… Takýmto stránkam sa už len z princípu vyhýbam.

A teraz podrobnejšie ku každej z otázok:

(Pre prehľadnosť budem ako príklad uvádzať články a internetové zdroje. Princíp však platí aj pre všetko ostatné – časopisy, rozhovory s „odborníkmi“, videá, reklama všetkého druhu, vševediace celebrity, a mohla by som pokračovať. Je to bohužiaľ tak, že na nezmysly môžeme naraziť úplne všade. A že vo výžive sa s tými nezmyslami naozaj stretávame na každom kroku!)

Odkiaľ ste info získlali? Aký to bol magazín/ web…?

Keď chceme dostávať dôveryhodné informácie, musíme si vyberať, čo budete čítať. Vysoká čitateľnosť neznamená automaticky kvalitný obsah. Ani kvalita v jednej oblasti nemusí znamenať kvalitný obsah v ďalších oblastiach (portály kvalitne informujúce o politike môžu byť – a veľmi často aj sú – vo výžive úplne márne).

Spravodajské portály treba brať v oblasti výživy všeobecne s rezervou. A ešte viac weby, ktoré denno-denne sypú poplašné články o tom, ako nám zo všetkého hrozí rakovina, prípadne ako nás zachráni nejaký zázrak, ktorý bol doteraz utajovaný farma firmami. Tak rada by som niektoré menovala! Ale nebudem, to sa nerobí. Myslím si však, že každému z vás niečo napadá.

Ideálna situácia nastáva, keď niekto čerpá informácie zo štúdií, reviews, metaanalýz… To však nie je ľahké čítanie na dobrú noc, preto treba sledovať stránky, ktoré sa týmito zdrojmi prehryzú za vás.

Kto za webom/ magazínom stojí?

Je to nejaký jednotlivec, skupina ľudí, organizácia? Čomu sa venujú? Dôveryhodné informácie získate napríklad od medzinárodných organizácií, ktoré sa zaoberajú výživou a potravinami.  (V tomto prípade si aj precvičíte angličtinu 😉 ) Dobrými príkladmi sú napríklad Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA) alebo Európska rada pre informácie o potravinách (EUFIC). Na stránkach WHO tiež nájdeme množstvo informácií o výžive. Medzi zrozumiteľnejšie, ale zároveň tiež kvalitné zdroje, patrí bezpecnostpotravin.cz či Společnost pro výživu. Odborné záležitosti dohľadáte napríklad na stránkach Státního zdravotního ústavu.

Zrozumiteľne pre laickú verejnosť píše STOB , Aktin či Institut moderní výživy.

A samozrejme, nemôžme zabúdať na blogy nutričných terapeutiek! Pekne zhrnuté ich má Káťa z HealthMatters.

Kto stojí za článkom?

Toto v podstate súvisí s predchádzajúcou otázkou. Na info o výžive však nenarazíme iba na portáloch, ktoré sa venujú výlučne tejto oblasti. Aj z iných zdrojov však chceme pravdivé informácie. Preto treba vyhľadávať prácu ľudí, ktorí sa danej problematike venujú. Človek, ktorý určitú oblasť vyštudoval a dlhodobo sa ňou zaoberá, na tom bude určite lepšie, ako mamička na materskej, ktorá sa rozhodla privyrobiť si copywritingom. Samozrejme, nedá sa všeobecne povedať, že vyštudovaný človek sa rovná kvalita informácií. Nie je nutričný terapeut ako nutričný terapeut, rovnako, ako nie je právnik ako právnik. Vzdelanie v odbore je však niečo, čo aj tak dosť pomáha v orientácii medzi všemožnými odborníkmi a pseudoodborníkmi.

Má článok uvedený zdroj, z ktorého informáciu čerpal?

Zdroj. Zdroj. Zdroj. Stále sa vraciame k tomu istému. Ale je to základ.

Nikto nehovorí, aby ste prechádzali odkazy, ktoré autor odcituje pod článkom. Niekedy však môžeme vidieť, že informácie z článkov pochádzajú z kníh celebrít, kníh a stránok  propagujúcich nejaký extrémny spôsob stravovania. Je bežné odkazovať na články, ktoré „zhodou náhod“ podporujú názor autora – pochybný článok podložený ďalším pochybným článkom – značka „kill me, please“.

V zdrojoch chceme vidieť odborné články a odborné spoločnosti – napríklad aj tie spomenuté vyššie.

Na túto tému by sa toho dalo toľko povedať! Snažila som sa však vystihnúť to najpodstatnejšie, tak verím, že si z toho niečo odnesiete 😉

Napíšte mi, ako si informácie overujete vy.

Dík za čítanie a pekný deň! 🙂

Z.

 

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s