O tom, ako veselo nahradzujeme cukor cukrom

Ruku hore, kto z vás sladí/ sladil medom, trstinovým či kokosovým cukrom a kadejakými sirupmi s uspokojeným svedomím, že pre svoje zdravie robí ohromnú službu? Ja sa poctivo hlásim. Kedysi som sa na sirupy a iné alternatívy bieleho cukru pozerala ako na spásu tohto sveta. Oprávnene? Nope, ani zďaleka.

Biely rafinovaný cukor je považovaný za chemické zlo, zatiaľ čo jeho alternatívy, ktoré sú údajne stelesnená príroda, majú navrch. Teraz si to uvedieme na pravú mieru. Ako všetkým známy biely cukor, tak aj jeho alternatívy.

RAFINOVANÝ BIELY CUKOR. Záhadný termín rafinácia vyvoláva u mnohých predstavu, že ním nemôže vzniknúť nič iné, ako akýsi extrémne spracovaný a škodlivý produkt. Pritom rafinácia je len konečný krok spracovania bieleho cukru, kedy sú odstránené nečistoty a ďalšie látky a zostáva zmes čistej sacharózy (disacharid zložený z glukózy a fruktózy). Pôvodnou surovinou je cukrová repa alebo cukrová trstina, pričom u nás sa jedná najmä o prvú možnosť.

Biely cukor neobsahuje nič iné okrem sacharózy a preto nám okrem energie vo forme jednoduchých sacharidov neposkytuje žiadne dôležité živiny. Jedná sa o cukor, o ktorom vieme, že by sme ho mali obmedzovať, pretože jeho prehnaná konzumácia nám neprospieva. Nie je ho však treba démonizovať a robiť z neho niečo, čím nie je. 

TRSTINOVÝ CUKOR. Ako hovorí názov, vzniká z cukrovej trstiny. V porovnaní s vyššie spomenutým bielym je však tento dosť vyzdvihovaný. Prečo? Pretože má iné sfarbenie a nespája sa s ním termín rafinácia? Áno, je to tak, že väčšina trstinového cukru, na ktorý bežne narazíme, nie je rafinovaná, vďaka čomu si zachováva žltohnedú farbu. A keďže pri spracovaní nepodstupuje posledný ,,čistiaci“ krok, je pravda, že mu zostáva určité množstvo minerálnych látok. Musíme si však uvedomiť, že tento obsah je TAK minimálny, že je naozaj scestné považovať trstinový cukor za zdroj minerálnych látok. Museli by sme ho konzumovať vo veľkom, aby sme mohli hovoriť o nejakých významných hodnotách. A to radšej nebudeme robiť, že nie? 😉

HNEDÝ CUKOR. Tento cukor môže pochádzať ako z cukrovej repy, tak z cukrovej trstiny. Rovnako sa za týmto názvom môže skrývať cukor rafinovaný aj nerafinovaný. V prípade nerafinovaného súvisí hnedá farba s technológiou výroby, keď sa však jedná o rafinovanú variantu, cukor získa tú ,,zdravo“ vyzerajúcu farbu dofarbením. Napríklad melasou alebo karamelom. Čo sú zase ďalšie formy cukru.

MELASA: Medziprodukt vznikajúci pri výrobe cukru. Obsahuje 50 % sacharózy. Ďalšie zložky sú voda, rôzne organické kyseliny, minerálne látky atď.

KOKOSOVÝ CUKOR. Kokos a jeho benefity. Never ending story. V prípade cukru sa hovorí o obsahu minerálnych látok, nižšom glykemickom indexe či obsahu inulínu. Ale pekne po poriadku. Kokosový cukor sa získava z nektáru kokosových kvetov a keďže súčasťou procesu jeho spracovania nie je rafinácia, zachováva si žltohnedú farbu a určité množstvo minerálnych látok. Stále je to však cukor. 70- 80 % jeho obsahu tvorí stará známa sacharóza. Z minerálnych látok obsahuje napríklad horčík, draslík či železo. Čo je síce pekné, ale museli by ste si ho dávať namiesto obeda, aby ste z neho získali dostatočné množstvo týchto živín. A čo ten glykemický index? Pre tých, ktorí nevedia, glykemický index nám určuje rýchlosť, akou sa zvýši hladina cukru v krvi po konzumácii danej potraviny. Uvádza sa v hodnotách od 0 po 100, pričom stovka pripadá na čistú glukózu. Klasický biely cukor ma glykemický index 80 (keďže je tvorený sacharózou, ktorej súčasťou je nielen glukóza, ale aj fruktóza). Kokosový cukor nie je čistá sacharóza, preto má GI ešte o niečo nižší. Otázka však je, o  koľko nižší. Zdroje sa totiž líšia. Niektorí uvádzajú hodnoty okolo 35, iní až 55. (Možno si teraz hovoríte, že kto sa v tom má potom vyznať. To je dobrá pripomienka. Ale ja vám to zjednoduším. Glykemickým indexom sa riadiť nemusíme a život bude hneď jednoduchší. Ovplyvňuje a mení ho toľko vecí- zloženie pokrmu, obsah tukov, vlákniny, spôsob tepelnej úpravy atď., že sa na tie tabuľkové hodnoty nedá veľmi spoliehať. Ale to som už trochu odbočila, glykemický index by bol na celý článok 🙂 )

A čo ten inulín? Inulín je typ vlákniny, ktorý sa radí medzi prebiotiká. Slúži ako potrava pre prospešné črevné baktérie, ktoré sa následne môžu množiť a robiť si svoju prácu. Áno, v kokosovom cukre sa nachádza. Je ho tam však tak malé množstvo, že tu určite nemôžme hovoriť o zdroji vlákniny.

MED. Je to snáď práve med, u ktorého najviac platí nepísané ,,prírodné pravidlo“. Že je to prírodný produkt a preto je zdravý najzdravší. Teraz samozrejme nehovorím, že by sme mali od medu upustiť (to koniec koncov nehovorím ani v prípade bieleho cukru), len by som chcela pripomenúť, že med je tak, ako všetky predchádzajúce, ďalšia forma cukru. 70- 80 % jeho obsahu tvorí glukóza a fruktóza, pričom na každú z nich pripadá približne polovica. Zvyšné percentá patria minerálnym látkam, vitamínom, organickým kyselinám… Čo sa týka zloženia, med je na tom asi zo všetkých zatiaľ popísaných najlepšie. Pri konzumácii normálnych množstiev sa však stále jedná o zanedbateľné množstvá vitamínov a ďalších látok.

Hovorí sa o antioxidačných a antimikrobiálnych účinkoch medu. Vyzerá to však tak, že antimikrobiálne pôsobí iba pri priamej aplikácii na ranu.

JAVOROVÝ SIRUP. Chuťovo jedna z najlepších variant, voňavý, praktický kvôli svojej tekutej konzistencii. A je z javoru, prírodný, takže obľúbený a považovaný za ďalšiu lepšiu variantu cukru. ALE… už asi viete, čo sa chystám napísať. Zo svojej podstaty to je skrátka cukor, a preto s ním tak aj musíme zaobchádzať. Aj pomer glukózy a fruktózy je podobný ako v bielom cukre. V porovnaní s ním obsahuje nejaké minerálne látky, najmä mangán a zinok. Budem sa však zase opakovať – je to bezvýznamné množstvo, pokiaľ si ten sirup nebudeme dávať po fľaškách. A to nebudeme.

AGÁVOVÝ SIRUP. Agáve je svojím zložením dosť špecifický. Proti predchádzajúcim obsahuje omnoho viac fruktózy ako glukózy.  Vlastne, omnoho viac je ešte slabý výraz, keďže fruktóza tvorí až  90 % obsahu cukru v agáve. Hovorilo sa, že fruktóza je super, dokonca ideál pre diabetikov, keďže nezvyšuje hladinu krvného cukru a na spracovanie nepotrebuje inzulín. Dnes sa už však vie, že metabolická dráha fruktózy podporuje tvorbu tuku, a to najmä v oblasti pečene, a jej nadmerný príjem je rizikom kardiovaskulárnych ochorení, ako aj ochorení pečene. V porovnaní so všetkými cukrami a sirupmi spomenutými v článku je teda agáve určite najhoršia varianta.

DATLOVÝ SIRUP, SLIVKOVÝ SIRUP A ĎALŠIE. Variant sirupov je obrovské množstvo a u každého platí to isté. Tento odsek teda nechám pre vašu fantáziu 😉

ČAKANKOVÝ SIRUP. Boom poslednej doby. Priznám sa, že sama som ho ešte nevyskúšala, ale chystám sa 🙂 Čo sa týka zloženia, čakankový sirup je celkom unikát. Jeho obsah totiž netvorí z väčšej časti glukóza a fruktóza, ale inulín. A inulín je, ako som už raz písala… vláknina! Áno, máme tu sirup, ktorý tvorí z 95 % vláknina, a pritom (vraj) chutí skvele. Zo všetkých možných aj nemožných sirupov je toto teda určite najlepšia možnosť 🙂

ZÁVEROM…

Biely cukor je cukor. Aj kokosový a trstinový sú ten istý CUKOR. Dokonca aj (skoro) všetky sirupy sú CUKOR. Už som to sem napísala toľkokrát, že si normálne pripadám trápne. Tak sa snáď chápeme, že (skoro) všetko je to cukor 😀 A ako sa staviame ku konzumácii cukru? Snažíme sa to s ním nepreháňať (nech je v akejkoľvek forme). Pozor, schválne nehovorím, že sa ho snažíme vylúčiť, pretože si stojím za tým, že snaha o úplné vylúčenie cukru zo stravy je zbytočná a dlhodobo neudržateľná.

Tak, a ja to radšej ukončím skôr, než sa rozpíšem o cukre v našej strave.

Ďakujem za čítanie!

Zuzka

Reklamy

1 komentář: „O tom, ako veselo nahradzujeme cukor cukrom

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s