Nie je detoxikácia ako detoxikácia

O tom, ako by sme sa mali detoxikovať, počúvame už celú večnosť. Napriek tomu, že veľa ľudí už vie, že je to blud, on sa stále drží na výslní. Detoxikuje sa vo vševedúcich ženských časopisoch, na múdrych weboch, v lekárňach. Jedného aby z toho šľak trafil.

Nedávno som túto tému formou prezentácie spracovávala do školy. Na základe odborného článku, ktorý zhŕňal (ne)existujúce dôkazy.  Tak si hovorím, prečo sa nepodeliť? 🙂

Keď sa povie termín detoxikácia, väčšina ľudí si predstaví nejaký špeci spôsob stravovania založený na vylučovaní určitej živiny či potraviny (prípadne až hladovaní), pití zázračných nápojov, či ládovaní sa tobolkami z krabičky s nápisom ,,Na prečistenie organizmu“. Čiže predstava, ktorá je pre verejnosť dostupnejšia a zároveň príťažlivá, pretože zahŕňa rôzne ambiciózne firmy s drahými a preto určite veľmi účinnými prípravkami či rýchle a efektívne diéty s neuveriteľnými účinkami na zdravie. Akákoľvek forma ,,detoxikácie“ sľubuje hory- doly vo forme celkového zlepšenia zdravia, rýchleho chudnutia, zlepšenia trávenia a v neposlednom rade odstránenia VŠETKÝCH TOXÍNOV z organizmu. No ja neviem, ale neznie to celé nejak pochybne?

Znie či neznie, pochybné to je. V prvom rade detoxikácia ako taká nie je vôbec to, čo som práve popísala. Tento termín v skutočnosti  označuje dej, ktorý prebieha úplne bežne v každom ľudskom organizme. Je to jeden z krokov komplikovaného procesu, ktorým sa telo SAMO zbavuje cudzorodých látok. Keby tomu tak nebolo a detoxikácia by závisela na našom vedomí a svedomí… no neviem, asi by sa dalo povedať, že to evolúcii trochu nevyšlo. Takže v skratke. Cudzorodá látka (alkohol, ťažký kov, zložka potraviny, doplň podľa seba…) vstúpi do organizmu (ústami, kožou, pľúcami…), prejde do krvi a následne je dopravená do orgánov, ktoré si s ňou poradia. Najčastejšie do pečene, ktorá ich zbaví toxicity (=detoxikácia) a premení tak, aby mohli byť bez problémov vylúčené. Obličkami vo forme moču, tráviacim traktom, potom, pľúcami vo forme dychu… A keď nastávajú problémy, je to na lekársku pomoc, nie na dávku rozpustného nápoja z rohu jednorožca.

Najskôr by som chcela, aby ste sa zamysleli nad celým konceptom detoxikačných diét, rôznych postupov a odporúčaní. Existuje jedna konkrétna vec, ktorú si pod tou komerčnou detoxikáciou predstavíme? Neexistuje, však? Čiže v podstate nevieme povedať, čo je vlastne detoxikačná diéta a aké je jej zloženie. Tým pádom ani nie je možné zistiť, či má ,,detoxikácia“ (vyber si obľúbený spôsob) účinky, ktoré sú jej pripisované. A to je ďalší háčik. Účinky. Ktoré z nich sledovať? Schválne si všímajte, že všetky postupy sľubujú všetko. Čo je trošku pritiahnuté za vlasy. Ako môže niečo zlepšiť funkciu imunitného systému, očistiť nás od každého zla, dodať nám energiu a zároveň pomôcť s redukciou hmotnosti?

Čím som chcela povedať, že detoxikačný biznis je len jeden veľký biznis, pretože nie je ničím vedecky podložený. A keď sa aj objavia nejaké štúdie, majú veľa zádrheľov na to, aby sa dali považovať za relevantné. Napríklad nie je sledované dostatočné množstvo ľudí či nie sú vytvorené kontrolné skupiny (skupiny ľudí, ktorí ,,detoxikáciu“ nepodstúpili a tí ,,detoxikovaní“ sú s nimi porovnávaní).

Čo sa však sledovať dá je vplyv konkrétnej látky, prípadne určitej zmesi látok (napr.  živín) na vylučovanie inej konkrétnej látky (napr. olova) z organizmu. Väčšina sledovaní však zatiaľ prebieha iba na zvieracích modeloch. To už sa ale dostávame úplne mimo časopisovú detoxikáciu, o ktorej sa bavíme. Spomeniem len dva príklady, aby ste mali predstavu. Tak napríklad vplyv chlorelly na vylučovanie medi a olova. Myšiam s vysokými koncentráciami týchto kovov v organizme podávali nadmerné dávky chlorelly a následne sledovali koncentráciu kovov v krvi, moči, mozgu atď. Koncentrácie sa znížili, čo by mohlo znamenať, že chlorella napomáha vylučovaniu týchto ťažkých kovov, a to vďaka metalotioneínom (proteíny, ktoré viažu kovy), ktoré obsahuje. Neznamená to však, že by mohla vplývať na vylučovanie napr. kadmia. Z výsledkov sledovania skupiny Číňanov vyplýva, že selén by tiež mohol byť nápomocný pri potrebe zvýšeného vylučovania medi. Mechanizmus však nie je známy.

A ako je to redukciou hmotnosti? Čo sa týka dôkazov, je na tom podobne, keďže každá detoxikačná diéta, program apod. majú inú energetickú hodnotu, iné zloženie, iné trvanie… Všetky však majú podobné znaky. Príliš nízky energetický príjem, malá pestrosť potravín, nedostatok makro aj mikroživín… Následky sú potom podobné ako v prípade hocijakej inej striktnej diéty. Únava, bolesti hlavy, nespavosť, stres… Stres, spôsobený zvýšením stresových hormónov (najmä kortizolu), má na svedomí zvýšený apetít, zvýšený energetický príjem a následné priberanie na hmotnosti. Čiže veľmi dobre známy jojo efekt. Dlhodobé dodržiavanie môže viesť k nedostatku jednotlivých živín a následne k ďalším zdravotným problémom.

Takže si to celé zhrňme. Nie je detoxikácia ako detoxikácia. Jedna vec je fyziológia a schopnosť našeho tela ,,čistiť“ sa samo. Stačí, aby sme sa o neho vhodne starali, tak si zabezpečili správnu funkciu orgánov a máme vystarané. Druhá vej je detoxikácia v komerčnom pojatí, čiže všetky možné diéty, produkty, hladovky… Ktoré nie sú podložené vedeckými faktami. Neexistujú dôkazy, že majú vplyv na naše zdravie. Opravujem sa, pozitívny vplyv. Ten negatívny sa ukazuje tak nejak sám.

A ja ďakujem za čítanie a dúfam, že ste sa dozvedeli niečo nové 🙂

Z.

KLEIN, A.V. a H. KIAT. Detox diets for toxin elimination and weight management: a critical review of the evidence. Journal of Human Nutrition and Dietetics [online]. 2015, , 675- 686 [cit. 2017-12-29]. Dostupné z: http://onlinelibrary.wiley.com.ezproxy.muni.cz/doi/10.1111/jhn.12286/full

 

 

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s